• Anasayfa
  • Favorilere Ekle

 
Bölgenin En Güncel Turizm, Eğitim Ve Kültür Hazinesi

AKŞEMSEDDİN

KOYUNBABA

OSMANCIK'LI İMAMZADE HALİL PAŞA

OSMANCIK'LI BALTACI MEHMET PAŞA

OSMANCIK'LI AŞIK KADRİYA

KOCA NİZAMÜDDİN MEHMET PAŞA

Site Haritası
Takvim
Saat

EĞİTİM YAZILARI Selma KARAKAŞ

EĞİTİM YAZILARI Selma KARAKAŞ
ÇOCUKLARA DERS ÇALIŞMAYI SEVDİRMENİN ALTIN KURALLARI
08/10/2016

Çocuk için  “Hadi dersine çalış” son derece klasik bir cümledir. Dolayısı ile çocuğa hadi dersine çalış demekle çocuk ders çalışmaz. Çocukla birlikte ders çalışmayı yaşamak gerek.

Öğrencilik  yılları süresince çocuklar "Evladım derslerini bitirdin mi?  Ödevini yaptın mı?" türünden sorulara muhatap olurlar.

Hal böyle olunca da çocukların üzerindeki baskıyla ödev yapma alışkanlarını hayatlarının en zorlu işi olarak  düşünebilirler. Bu durumda çocuk için ödev yapmak bunaltıcı bir havaya dönüşür.

Ödev kelimesi kimi çocuk için olması  gerekli bir anlam taşırken bazı çocuklar için sıkıcı bir durum olarak algılanır.  

Öncelikle ödev yapma konusunda çocukları bilinçlendirmek gerek. Bilinçlendirme sağlandıktan sonra ödev konusunda devamlılık sağlanacaktır. Çocuğa ödev yapması gerektiğinin neden önemli olduğu, onun anlayabileceği bir dille açıklanmalıdır

            Çocuk ders çalışırken, ses, ışık, mobilya düzen, sıcaklık vb. açısından ortam uygun hale getirilmelidir.  Çalışma odasında televizyon gibi dikkat dağıtacak,ses çıkaracak  eşya ya da cihazlar bulundurulmamalıdır. Oda sıcaklığı ortalama 23 dereceye göre ayarlanmalıdır. Daha sıcak ya da soğuk ortam  çocuğun öğrenme ve algılama kapasitesini olumsuz yönde etkiler.

            Çocuk ders çalışırken belirli aralıklarla mola vermesine fırsat verilmelidir. Verilen molalarda çocuğu ödüllendirmek motivasyonu yükseltir. Çocuğun uyku ve yemek saatlerinin düzenli olmasına özen gösterilmelidir. Çocuğun ders çalışmak  için ayıracağı süreye onunla birlikte karar verilmelidir.

Ders çalışma sürecinde  çocuğa hiç yardım etmediğinizde zorluklar karşısında desteksiz kalabileceği duygusunu yaşayabilir. Çocuklar yorulduğunda onların yerine ödevlerini yapmak değil, nasıl yapması gerektiği konusunda çocukları bilgilendirmek, yanında bulunmak, küçük aralıklarla sohbet ortamı oluşturmak önemlidir. Örneğin bilgiye nasıl ulaşacağını sağlamak, kendisinin de yapabileceği konusunda yönlendirmeler de bulunmak gibi katkılar sunulabilir.

Böylece çocuklarımızın, bilinçli  ödev yapma alışkanlığı kazanmasına zemin hazırlamış oluruz.  Çocukların yaptığı ödevler mutlaka anne ve babalar tarafından kontrol edilmeli ve kontrol sonunda da hataları düzeltme fırsatı verilmeli ve gerektiğinde ödüllendirme yöntemi uygulanmalıdır.

İyi bir aile ortamı, anne ve baba ilgisinin akademik başarıyı arttırmada önemli rolü vardır. Ders çalışma sürecinde anne  ve babaların  çocuklarına karşı tutumları  önem taşımaktadır. Ailelerin olumsuz tutumları ve ilgisiz tavırları çocukları ebeveynlerinden ve ödev yapma alışkanlığından uzaklaştırma riski oluşturur.

 Paylaş | | Yorum Yaz
432 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

ÖĞRETMENLER, ANNE VE BABALAR ÇOCUK RESİMLERİNİ NASIL OKUMALIDIR? - 10/09/2016
OYUNCAK SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR - 19/06/2016
BİR FİNCAN KAHVE - 01/05/2016
VELİLERE MEKTUP VAR - 25/01/2014
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇORUM Gazete/Kültürel Yayınlar

                        

TÜRKİYE KARAYOLLARI HARİTASI

 

TURİZMDE GÜNCEL İŞ İLANLARI

Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° -1°
Üyelik Girişi