• Anasayfa
 • Favorilere Ekle

 
Bölgenin En Güncel Turizm, Eğitim Ve Kültür Hazinesi

AKŞEMSEDDİN

KOYUNBABA

OSMANCIK'LI İMAMZADE HALİL PAŞA

OSMANCIK'LI BALTACI MEHMET PAŞA

OSMANCIK'LI AŞIK KADRİYA

KOCA NİZAMÜDDİN MEHMET PAŞA

Site Haritası
Takvim
Saat

Mahir ODABAŞI

Mahir ODABAŞI
mahirodabasi@gmail.com
''Ev-SİZ olabilirim ama Evlat-SIZ olamam''
26/04/2017

Tek maaşlı sıradan bir memurdu. Keyfi tarif edilen hiçbir masrafı yoktu. Evi barkı, arabası ve kendine yetecek kadar maaşı vardı. Kız çocukları evlenmiş tek erkek çocuğu da memur olmuştu. Dolaysıyla sırtından yük birazcık inmiş ve hayat arkadaşına, ‘’ hanım bu zamana kadar hesap kitap yapmaktan kendimize vakit ayıramadık. Bundan sonra biraz kendimize bakalım. Gezelim tozalım’’ demişti.

 

            ‘’Gönül isterken kader gülermiş’’ hesabı çok şükür derken memur olan evladının başına sıkıntı geldi. Oğlu da babası gibi iyi niyetli birisi ama tecrübesizdi. Toplum kötüleştikçe iyi niyetli tecrübesiz insanların daha kolay zarar görebileceğini hesap edememiş ve dolaysıyla bir tanıdığına boyundan büyük şekilde kefil olmuştu.

 

İşler sarpa sarmış ve alacaklılar kapıya dayanmıştı. Hele birde alacaklı banka olunca, babasının zaman zaman ‘’Allah’ım, bankalar kadar uyanık olmayı, Avrupa Birliğinin Türk düşmanlığı kadar ülkemi sevmeyi nasip et’’ diye yarı esprili olarak söylediği cümleyi hatırladı ve eyvah bankalar borçluya acımaz diye mırıldandı. Eşinin ve anne babasının üzülmemesi için ilk zamanlar gizli tutmaya çalışsa da becerememiş ve onlarında haberi olmuştu. Kendi imkânıyla mevcut borcun altından kalkma imkânı yoktu. Bu durum başta kendisi olmak üzere aile efradını etkilemeye başladı. Durum vahimdi. Zira evdeki hesap çarşıya hiç uymuyordu.

 

            ‘’Üzse de üzülse de ana baba / Doğumdan ölüme kadar güvendir arkada’’ misali uykular kaçıyor gözyaşı sel oluyordu. Hele bir başkasının bedelini, kendilerini etkilemesi çok zorlarına gidiyordu. Oğulları bir hiç uğruna önce eşiyle arası açılmış sonra da psikolojik bunalıma girmişti. Bunalımın getireceği 12 saniyelik psikolojik durumla Allah korusun hem dünyasını hem de ahiretini mahvedebilirdi. Bunu düşünmek bile istemiyorlardı.  Hele birde bunalıma girip cinnet getirenlerin haberlerini çarşaf televizyonlarda duydukça uykuları bir kat daha kaçıyordu. Çünkü ‘atsan atılmaz satsan satılmaz’ misali yapacak başka bir şey de yoktu. Sevabıyla günahıyla evlat evlattı. Onun için yine kafa yormak anaya babaya düşecekti.

 

Önce maaşım çok düşüyor diye daha birkaç sene daha çalışmayı düşünürken toplu ikramiyeyi alabilmek için emekli oldu. Ama yetmedi. Akabinde 30 yıllık tasarrufla elde kıt kanaat sahip oldukları daire ve arabayı sattılar. Kefilliğin belini bir nebze kırdılar. 55 yaşından sonra başa dönüp tekrar kiraya çıktılar. Ama çok ta kolay olmadı. Bu arada, evi arabayı niye sattınız? Türü eş dost ve meraklıların sorularına cevap vermekte hayli yoruyordu. Çünkü kimi dostça kimi de merakça laf peşindeydi.

 

Zamanı evvelde Çorum’dan İstanbul’a çalışmak için gidecek birine babası, ‘’Oğlum orası İstanbul. Orada uyanık olmayanlar yaşayamaz. Ona göre leb demeden leblebiyi anlayacaksın. Yoksa kaybolur gidersin’ diye nasihat çeker. Çorumlu İstanbul’a gider. Ama babasını nasihati hep kulağında küpedir. İş aramaya koyulur. Tornacılar sokağında gezerken ‘tornacı aranıyor’ levhasını görünce dükkâna girer. Selam verir. Dükkân sahibi;

 

 • Nerelisin?

 • Çorumlu

 • Adın ne?

 • Tornacı Hasan der.

 • Peki, ne iş yapıyorsun? Deyince,

 • Önce söyledim ya, deyiverir.

   

  Bu bağlamda, anne –baba, arife tarif gerekmez sırrınca ‘’ Belinde silahı var. Allah korusun bunalıma girip başına bir iş getirirse hem dünyasını hem ahiretini mahveder. O zaman evin araban olmuş ne eder. Bunun için, EV-siz, arabasız kalabiliriz ama EVLAT-sız kalamayız.’’  Diyerek tek cümlede anlatmak istediklerini özetleyiverirler. Ve şimdi bir umutla TOKİ’den ev beklerler.

   

  Özetin Özeti: ‘’Dağ başına kış gelir / İnsan başına iş gelir / Sakın ha, düşene oh deme / Sana gelmezse yarın çocuğunun başına gelir’’

   

            Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Çocuklarımızla imtihan etmesin


Paylaş | | Yorum Yaz
226 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

İhtiyarlık Başa Geldiği zaman - 19/01/2017
İhtiyarlık Başa Geldiği Zaman - 18/01/2017
ALADAĞ'da YANDI KIZLARIMIZ - 02/12/2016
Bayramlar Bayram Ola - 09/09/2016
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇORUM Gazete/Kültürel Yayınlar

                        

TÜRKİYE KARAYOLLARI HARİTASI

 

TURİZMDE GÜNCEL İŞ İLANLARI

Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° -1°
Üyelik Girişi