• Anasayfa
  • Favorilere Ekle

 
Bölgenin En Güncel Turizm, Eğitim Ve Kültür Hazinesi

AKŞEMSEDDİN

KOYUNBABA

OSMANCIK'LI İMAMZADE HALİL PAŞA

OSMANCIK'LI BALTACI MEHMET PAŞA

OSMANCIK'LI AŞIK KADRİYA

KOCA NİZAMÜDDİN MEHMET PAŞA

Site Haritası
Takvim
Saat
Çorum'da Büyükşehir Heyecanı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 ilin daha Büyükşehir olacağını açıkladı. Büyükşehir olacak iller arasında Çorum’da yer alıyor.

Büyükşehir nüfus kriterlerinin 700 bin nüfus olması nedeniyle bir türlü Büyükşehir olamayan Çorum, yeni uygulama ile nüfus kriterinin 300 bine düşürülmesiyle büyükşehir unvanına kavuşacak.

Büyükşehir yasasında yeni bir düzenleme yapacaklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ yasada yeni bir düzenleme yapacağız. Büyükşehir olmak için aranan nüfus rakamı düşürülecek. Büyükşehir sayısı 50-60’ı bulabilir. Büyükşehir merkez belediyeler güçlendirilecek” dedi.

NÜFUS 300 BİNE ÇEKİLİYOR

Daha önce yapılan düzenlemeyle, büyükşehir olmak için gerekli nüfus 700 bine düşürülmüş Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van gibi 13 şehir büyükşehir olmuştu.

Şimdi ise büyükşehir olmak için gerekli nüfus kriteri 300 bine düşürülüyor. Uygulamanın yürürlüğe girmesiyle birlikte aralarında Çorum’un da bulunduğu 28 il daha büyükşehir olacak ve Türkiye’deki büyükşehir belediyesi sayısı 58’e yükselecek.

 Buna göre; Çorum Büyükşehir olacak ilk 10 il arasında bulunuyor.
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      213 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇORUM Gazete/Kültürel Yayınlar

                        

TÜRKİYE KARAYOLLARI HARİTASI

 

TURİZMDE GÜNCEL İŞ İLANLARI

Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° -1°
Üyelik Girişi