• Anasayfa
  • Favorilere Ekle

 
Bölgenin En Güncel Turizm, Eğitim Ve Kültür Hazinesi

AKŞEMSEDDİN

KOYUNBABA

OSMANCIK'LI İMAMZADE HALİL PAŞA

OSMANCIK'LI BALTACI MEHMET PAŞA

OSMANCIK'LI AŞIK KADRİYA

KOCA NİZAMÜDDİN MEHMET PAŞA

Site Haritası
Takvim
Saat

BASIN AÇIKLAMALARI

Osmancık Kültür Turizm Derneği Başkanı Sakin Karakaş, Türk Hava yolları tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan “SKYLIFE” dergisinin Nisan 2014 sayısında “Akdeniz Bitkisi Kebere (Gebere-Kapari)” başlıklı yazıda Kaparinin anavatanının Osmancık
olduğunun bir kez daha teyit edildiğini açıkladı.


Osmancık’ta tarihi tünele restorasyon talebi

Güncelleme : 30 Kasım 2012 13:21
Anahtar kelime giriniz

Osmancık Kültür Turizm Ve Tanıtma Derneği Başkanı Sakin Karakaş ilçedeki alt yapı çalışmaları sırasında ortaya çıkan tarihi tünelin turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.

Tarihi tünelin bulunmasının ilçe turizmi açısından heyecan verici olduğunu ifade eden Karakaş; “Osmancık’ın yarım asra yaklaşan kanalizasyon hattının yenilenmesi süreci belediyemizin kararlı mücadelesi neticesinde başlamış bulunmakta. Osmancık için heyecan verici bu çalışmanın kentin hayati bir sorununun çözümü noktasında taşıdığı önemi inkar etmek mümkün değildir. Ancak son günlerde kanalizasyon çalışmalarının Kale Kapısı Cami-Koyunbaba Köprüsü girişinde durakladığı haberlerini gerek yerel gerekse de ulusal basından takip etmekteyiz. Bu bölgede yapılan kazı çalışmalarının Osmancık Kalesi’ne bağlantılı Kızılırmak’a uzanan bir yer altı tüneline rastlanılması sonucunda durdurulması, önemli bir kültür mirasının varlığının yeniden hatırlanıp gün yüzüne çıkmasını sağlamıştır. Yapılan kazı çalışmaları evvelinde buradaki tünelin varlığı bilindiği halde daha önceki çalışmalarda hassas davranılmaması ve bugün böylesi bir sorunla karşılaşılmasından çıkarılacak dersler vardır. Bu tünelin mevcut haliyle orijinalitesi korunarak Osmancık turizmine dahil edilmesi için gerekli çalışmaların ivedilikle düzenlenmesi, alt yapı çalışmalarında gerekirse proje değişikliğine gidilmesi gerekmektedir.” dedi.

Tünelin bulunmasının ilçenin tanıtımı ve turizm açısından bir fırsat olduğunu düşündüklerini kaydeden Karakaş, dernek olarak gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurguladı. Karakaş, tünelin bir an önce turizme kazandırılması gerektiğini belirterek göz ardı edilmesi ya da zaman içerisinde unutturulması gibi bir tutumun karşısında olacaklarını ifade etti.


Yorumlar - Yorum Yaz
ÇORUM Gazete/Kültürel Yayınlar

                        

TÜRKİYE KARAYOLLARI HARİTASI

 

TURİZMDE GÜNCEL İŞ İLANLARI

Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° -1°
Üyelik Girişi