• Anasayfa
  • Favorilere Ekle

 
Bölgenin En Güncel Turizm, Eğitim Ve Kültür Hazinesi

AKŞEMSEDDİN

KOYUNBABA

OSMANCIK'LI İMAMZADE HALİL PAŞA

OSMANCIK'LI BALTACI MEHMET PAŞA

OSMANCIK'LI AŞIK KADRİYA

KOCA NİZAMÜDDİN MEHMET PAŞA

Site Haritası
Takvim
Saat

OSMANCIK MUTFAĞI

 

YAPRAK İÇİ

          Yaprak İçi Osmancık’ın en meşhur yemeklerinden biridir. Genelde Hıdırellez ve özel günlerde yapılır. İçine bol yeşillik ve çeşitli bakliyatlar konulur. Yemek kısmen acılı olarak çeşnilenir.

Malzemeler
- 1 su bardağı nohut
- 1 su bardağı kuru börülce
- 1 su bardağı yeşil mercimek
- 1,5 su bardağı pilavlık bulgur
- 1 demet maydanoz
- 1 demet taze nane
- 1/2 demet dereotu
- Asma yaprağı
- Kırmızı acı boynuz biber

- 1/2 su bardağı sıvı yağ
- 2 adet soğan
- 2 yemek kaşığı salça
- Karabiber, pul biber
- Tuz

Yapılışı


1. Nohutla kuru börülceyi akşamdan ıslatın. Tencereye önce nohutu alın ve haşlayın. Pişmesine yakın kuru börülceyi ilave edin. Onun da pişmesine yakın yeşil mercimeği ekleyin. Mercimekler de hafif pişince bulguru ekleyin ve güzelce kaynatın.
2. Başka bir tencerede sıvı yağda soğanları kavurun. İçine salçayı, baharatları ve tuzu ekleyip kavurun.
3. Soğanlı – salçalı karışıma 1 – 2 bardak su ekleyerek sulandırın ve kaynatın. O kaynayana kadar yeşillikleri ince ince kıyın.
4. Tiritli su kaynadıktan sonra altını kapatın ve kıyılan yeşillikleri içine katın, karıştırın. Daha sonra tiritli suyu, haşlanan bakliyatların üzerine karıştıra karıştıra ekleyin.
5. Yemeği bir – iki taşım kaynatın, altını kapatın. 15 – 20 dk. demlendirin. Sonra yanında asma yaprağıyla servis edin.

Yaprak İçi’nin tarifinin yanı sıra yenme usulü de biraz farklı.
- Yemeğin içine 1 adet kurutulmuş, acı boynuz biber konur. Genelde biber kırılıp biberin içindeki çekirdeği yemeğe karıştırılır. Bu yemek acısız olmaz yani… Yerken burnunuz akacak kadar acı olacak, yoksa tadı kalmaz :)
- 1 asma yaprağı yemeğin üzerine serilir. Yemekten 1 kaşık alınarak yaprağın ortasına konur. Kaşık yardımıyla yaprağın kenarları üstüste kapatılarak basit bir dolma şekline getirilir.

 

SIRIK KEBABI

12-13 kiloluk kuzular güzelce temizlendikten sonra içerisine tuz bastırılarak sırık denilen uzunca ağaçlara bağlanıyor. Sonra da meşe veya çam odununun karşısında dört saat süre ile ağır ağır çevrilerek.  Tuz, kuzunun her yerine işliyor ve tabağınıza geldiğinde nefis bir lezzete dönüşüyor. 

Özellikle Osmancık, Kargı ve Boyabat yöresinin geleneksel lezzeti olarak bilinen sırık kebabını Osmancık’ta günün hemen her saatinde bu işi yapan lokantalarda bulmak mümkün.  Kuzu kebabının tüketim kuralı ise daha çok porsiyon yerine kilo işi olarak pazarlanması. Kebabı satın aldığınız lokantada tüketmekle birlikte paket olarakta satın alabiliyorsunuz. Ancak lokanta da tüketmeniz sizin için bir de avantajı var. Çünkü kebabın ateş karşısında elde edilen ve sirit denilen yağlı suyundan da ikram olarak alma şansınız var. Tabii ki bu durumda kebaptan ziyade siritin lezzetine doyamayacaksınız.

 

OSMANCIK PİDESİ

 Osmancık pidesi içli ve kapalı pidelerdendir. Özelliği gereği Karadeniz pidesine çok benzer. ancak kardeniz pidesinden ayrılan en önemli özelliği çok ince açılıp çelkilmesi ve böylece börek lezzetinde bir ayrıcalık sunmasıdır. Pideyi yaptıran kişi tarafından öncelikle evde veya iş yerinde iç hazırlanır. Üç ayrı içli Osmancık pidesi vardır. Bunlar kıymalı osmancık pidesi, çökelekli Osmancık pidesi ve ıspanaklı Osmancık pidesidir. Ispanaklı olanına kentin yaşlıları genellikle pancarlı pide ismini kullanırlar. Yine yaşlı insanlar pidenin inceliği ve kıvamı yerinde olduğunda ise; "Mübarek Soruklu"nun paçası gibi" deyimini kullanırlar ki bu söz pidenin çok güzel ve harika olduğunu anlatır. 

Çökelekli Osmancık pidesi iç hazırlanışı:

Osmancık yerel ürünler pazarından satın alınan çökelek 2-3 gün buzdolabı ortamında bekletilir. Sonra ihtiyaç kadar çökelek ( 1 pide için 100 gram) içerisine temizlenmiş ve yıkanmış maydanoz doğranır. Yeteri kadar tuz ilave edilir. Pide yüzeyi için yeteri kadar margarin eklenerek pide fırının yolu tutulur.

Kıymalı Osmancık pidesi iç hazırlanışı:

Daha önceden kavrulmuş ve soğutulmuş olan kıyma içerisine soğan ince ince doğranır. 300 gram kıyma için yaklaşık 150 gram soğan doğranmalıdır.  Bir miktar tuz, bir miktar kartabiber ve bir tutam da kırmızı pul biber ilave edilerek harmanlama yapılmalıdır. Pide içi bir kişi için 100-120 gram  olmalıdır. Pide yüzeyi için margarin eklenir.

Ispanaklı osmancık Pidesi iç hazırlanışı:

İhtiyaç kadar ıspanak güzelce yıkandıktan sonra ince ince doğranır. Her kişi için 1 yumurta olacak şekilde yağda iyice pişirlmiş yumrta ilave edilir. Çeşni iiçn  tuz, karabiber ve kırmızı pul biber eklendikten sonra bir iki damla sıvı yağ ilave edilerek karışım hazırlanır. Pide yüzeyi için margarin eklenir.

Osmancık pidesi yapılışı:

Osmancık pidesi Osmancık'ta bulunan bütün pide fırınlarında hemen günün her saatinde yapılır.  pide ustalarının bu mahareti usta çırak ilişkisi ile yüzyıllardan bu yana gelecek nesillere aktarılmaktadır. İçile gelen müşterinin siparişine göre pide hamurları ince ince açılır.. İçler phamurlarla buluştukr-tan sonra ağızları hünerli ellerde kapatılır ve fırına verilir. İnce olan Osmancık pidesi yine fırında yağlandıktan sonra kesilir  ve paketlenerek müşteriye teslim edilir.

 

DAMAKLARDA TAT VE TARİHTEN GELEN BİR YAYLA ESİNTİSİ

KARGI TULUM PEYNİRİ

Yöreye özgü koyun,keçi,inek ve manda sütlerinin karışımı veya ayrı ayrı sütten Kargı Tulum Peyniri yapılmaktadır. Yıllık üretimi 25 ton civarında olup,özellikle Çorum, Kastamonu,İstanbul, Samsun ve Ankara illerinde tüketilmektedir.

Peynir, yağı alınmamış sütten 500 gram, 1 ve 1,5 kilogram olarak koyun derisinin çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle elde edilmiş tulumlara basılarak pazarlanmaktadır.

Tulum peyniri yaz mevsiminde yaylalarda üretilmekte ve sonbahar mevsiminde pazara sunulmaktadır.

Kargı Tulum Peyniri'nin özelliği; hayvanlardan sağılan taze sütün sıcaklığını kaybetmeden süzülerek ve yağı alınmadan mayalanıp değişik işlemlerden geçirilerek tulumlara basılıp yapılmasıdır.

Hayvanlardan sağılan süt, süzüldükten sonra bir kaba konup içine peynir mayası katılarak mayalanır. Mayalanan peynir 12 saat kadar bir zaman geçtikten sonra temiz beyaz bez torba içine konulur. Bez torbaya konan peynir,üzerine ağırlık konarak suyu akıtılır. Suyu akıtılan peynir, tuzla yoğrulup daha büyük olan bez torbalarda biriktirilir. Bu bez torbaların üzerine de ağırlık konarak kalan suyunun akıtılmasına devam edilir. Peynirin konduğu büyük torbalar belirli zamanlarda (15-20 günlük zaman) tekrar boşaltılarak peynir temiz olan başka bez torbaya basılır. Bu işlem yayladan göçlerin ineceği ekim ayı sonuna kadar devam eder.    ,

Yayladan inme zamanı olan ekim ayı sonu yaklaştığında, peynirlerin pazarlanması için konulacağı tulumun hazırlanmasına başlanır. Tulumlar koyun ve kuzu derilerinden yapılır. Deriler çeşitli işlemlerden geçirilerek iyice temizlenir. İçinde herhangi bir artık kalmayıncaya kadar temizlenen deriler, küçük parçalar halinde kesilerek dikilir.

Büyük bez torbalarda suyu akıtılan peynirler, beyaz bir çarşaf üzerine boşaltılır. Boşaltılan bu peynirler dikilip hazırlanan tulumlara içinde hiç hava boşluğu kalmayacak şekilde sıkıştırılarak basılır. Basılan bu tulumlar özenli bir şekilde pazarlara getirilerek satışa sunulur.

Kargı Tulum Peyniri, yağı alınmayan sütten yapıldığı için sıcak ortamlarda ve buzdolabında bulundurulmadan serin ortamda saklanarak tüketilmelidir.ÇORUM Gazete/Kültürel Yayınlar

                        

TÜRKİYE KARAYOLLARI HARİTASI

 

TURİZMDE GÜNCEL İŞ İLANLARI

Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° -1°
Üyelik Girişi